Przebudowa ul. Starowiślnej to kluczowa inwestycja, która znacząco zmieni komunikację w centrum Krakowa.
Ulica Starowiślna zostanie przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Dietla do mostu Powstańców Śląskich. Pracami objęty będzie również sam obiekt. Zmodernizowany zostanie główny ciąg komunikacyjny ul. Starowiślnej (ok. 969 m) wraz ze skrzyżowaniami, w tym z ul: Berka Joselewicza, Miodową, Dajwór, Rzeszowską, Przemyską, św. Wawrzyńca i Podgórską. Dodatkowo ul. Dajwór na odcinku przylegającym do ul. Starowiślnej, węzeł rozjazdowy na skrzyżowaniu z ul. św. Wawrzyńca oraz skrzyżowanie ul. Podgórskiej, św. Wawrzyńca i Halickiej.
Najważniejszym aspektem projektu będzie zmiana stałej organizacji ruchu. Po modernizacji ruch samochodowy będzie jednokierunkowy – od ul. Dietla do ul. Podgórskiej, a pojazdy będą poruszać się wydzielonym pasem bez możliwości jazdy po torowisku. Dodatkowo rowerzyści zyskają osobny pas ruchu.
Połączenia ul. Starowiślnej z ul. Miodową i św. Wawrzyńca zostaną zaślepione. Na skrzyżowaniu ulic św. Wawrzyńca, Podgórskiej i Halickiej powstanie rondo, do którego nie będzie można wjechać od strony ul. Halickiej. Modernizacja mostu obejmie wymianę oświetlenia, odwodnienia oraz dylatacji.
Torowisko tramwajowe zostanie przeznaczone wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej. Zastosowanie prefabrykowanych płyt monolitycznych oraz odpowiednich mat ograniczy hałas i wibracje. Nowe przystanki tramwajowe „Miodowa” i „Św. Wawrzyńca” zostaną wyposażone w perony wiedeńskie o długości co najmniej 45 m oraz nowe wiaty.
Decyzja środowiskowa to jeden z kluczowych etapów realizacji inwestycji. Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje zakończyć prace projektowe i uzyskać stosowne zezwolenia do końca roku. Przetarg na wykonawcę zadania ma zostać ogłoszony w drugim kwartale 2025 r., a zakończenie inwestycji przewidywane jest na koniec 2027 r.
W prognozie finansowej na lata 2026-2027 miasto zarezerwowało 47,3 mln zł na przebudowę ul. Starowiślnej. Koszt ten nie pokryje całkowitych wydatków, dlatego Kraków zamierza skorzystać z unijnych środków. Firma BBF z Poznania złożyła najkorzystniejszą ofertę – na kwotę ok. 42 tys. zł. W przypadku braku odwołań, to ona przygotuje niezbędne dokumenty do aplikacji o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027. Uzyskana decyzja zostanie wykorzystana do złożenia wniosku.
Źródło: krakow.pl