REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG DROGĄ ELEKTRONICZNĄ

 

1. Definicje

Kodeks cywilny

ustawa kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r.

 

Serwis

strona internetowa dostępna pod adresem https://malopolska.news udostępniana Użytkownikom z wykorzystaniem Sieci Internet, której właścicielem jest Usługodawca.

 

Użytkownik/Usługobiorca

osoba korzystająca z Serwisu i Usług przez niego oferowanych.

 

Usługodawca

Robert Ulicz, ul. Obozowa 66a/1, 30-383 Kraków.

 

Usługi dla Użytkowników

nieodpłatne usługi świadczone przez Usługodawcę w rozumieniu UŚUDE, świadczone dla Użytkowników za pośrednictwem Serwisu, do których zaliczają się następujące rodzaje usług:

a.     możliwość zapoznawania się z materiałami publikowanymi w Serwisie;

b.     możliwość kontaktu z Usługodawcą;

c.     możliwości zapoznawania się z materiałami reklamowymi własnymi lub podmiotów trzecich (Reklamodawców).

 

Urządzenie

urządzenie umożliwiające korzystanie z Usług (np. komputer stacjonarny, laptop, smartfon, tablet), posiadające dostęp do sieci Internet.

 

UŚUDE

ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Reklamodawcy

podmioty trzecie, które mogą być Użytkownikami, którzy mają zamiar zawrzeć lub zawarli z Usługodawcą umowę obejmującą świadczenie usług dla reklamodawców w Serwisie.

 

2. Postanowienia ogólne
  1. Właścicielem Serwisu jest Usługodawca.
  2. Serwis działa na zasadach wynikających z niniejszego Regulaminu.
  3. Regulamin jest dostępny w Serwisie przed zawarciem umowy nieodpłatnie (pod adresem https://malopolska.news), w formie umożliwiającej jego pobranie, utrwalenie, zapisanie i wydrukowanie w każdym czasie.
  4. Niniejszy Regulamin jest regulaminem w rozumieniu art. 8 UŚUDE.
  5. Użytkownicy Serwisu mogą za pomocą znajdujących się w nim odnośników korzystać z serwisów lub usług podmiotów trzecich, dla których zastosowanie będą miały postanowienia właściwych dokumentów osób trzecich oraz właściwe przepisy prawne, na które Usługodawca nie ma wpływu. Usługodawca nie jest stroną tego typu umów między Użytkownikiem a podmiotem trzecim.
  6. Rozpoczęcie korzystania z Serwisu i Usług dla Użytkowników oznacza zapoznanie się i akceptację warunków świadczenia tych Usług zawartych w w/w dokumentach z zastrzeżeniem zdania drugiego.
  7. Użytkownik przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu zobowiązany jest zapoznać się z treścią Regulaminu i przestrzegać jego postanowień.
  8. Serwis zawiera materiały prasowe i informacyjne, a także może zawierać treści reklamowe własne lub podmiotów trzecich, w tym Reklamodawców.
3. Dostęp do Serwisu
  1. Dostęp do Serwisu zapewnia spełnienie łącznie następujących warunków technicznych:
    1. dostęp do Sieci Internet (łącze min. 2 Mb/2);
    2. korzystanie z najnowszej wersji przeglądarki internetowej: Google Chrome / Mozilla Firefox / Safari;
    3. korzystanie z systemu operacyjnego: co najmniej Windows 10 / macOS 11.2.
  2. W celu zapewnienia możliwości pełnej prezentacji zawartości Serwisu konieczne jest włączenie obsługi plików cookie oraz obsługi JavaScript w przeglądarce internetowej.
  3. Organizator informuje o występowaniu typowego zagrożenia w związku z korzystaniem z Usług objętych niniejszym Regulaminem, które wynika z faktu wykorzystania do świadczenia usługi sieci Internet. Zaleca się podjęcie po stronie Usługobiorców właściwych działań mających na celu minimalizację zagrożenia (np. przez stosowania odpowiednich zabezpieczeń antywirusowych i mających na celu ochronę korzystania z sieci Internet). Organizator stosuje zabezpieczenia umożliwiające korzystanie z Usług w sposób uniemożliwiający osobom nieuprawnionym dostęp do treści świadczonych usług (np. za pomocą wykorzystywania protokołu SSL z podpisanym kluczem).
4. Warunki zawierania, świadczenia i rozwiązywania umów w zakresie świadczenia Usług dla Użytkowników
  1. Usługi dla Użytkowników świadczone są na zasadach wskazanych w niniejszym Regulaminie, o ile Usługodawca nie przewidział dodatkowych regulaminów w odniesieniu do konkretnych usług świadczonych przez Usługodawcę z wykorzystaniem Serwisu.
  2. Do umowy o świadczenie Usług dla Użytkowników dochodzi w momencie wejścia przez Użytkownika na stronę internetową Serwisu z wykorzystaniem przeglądarki internetowej.
  3. Zakończenie umowy o świadczenie Usług dla Użytkowników następuje w momencie opuszczenia przez Użytkownika Serwisu poprzez zamknięcie karty z wyświetlanym w przeglądarce.
  4. Korzystanie z Usług dla Użytkowników ma na celu możliwość zapoznania się z materiałami udostępnionymi w Serwisie w dowolnym czasie, z wykorzystaniem Urządzeń.
  5. Usługi dla Użytkowników są nieodpłatne, chyba że co innego wynika z regulaminów w odniesieniu do konkretnych usług świadczonych przez Usługodawcę z wykorzystaniem Serwisu.
  6. W ramach Usług dla Użytkowników Usługodawca ma prawo do udostępniania materiałów informacyjnych lub prasowych, a także reklam własnych lub podmiotów trzecich.
  7. Świadczenie Usług dla Użytkowników może być ograniczone w przypadku występowania po stronie Użytkowników okoliczności natury technicznej/technologicznej uniemożliwiające prawidłowe wyświetlanie Serwisu w części lub w całości.
5. Prawa i obowiązki Użytkowników
  1. Użytkownik uprawniony jest do korzystania z Serwisu w ramach dozwolonego użytku i na potrzeby własne. Wykorzystanie Serwisu do innych celów wymaga zgody Usługodawcy wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności.
  2. Użytkownik, korzystając z Serwisu, zobowiązuje się do przestrzegania prawa, tj. w szczególności Kodeksu cywilnego, ustawy – Prawo prasowe, ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
  3. Użytkownik korzysta z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami oraz postanowieniami niniejszego Regulaminu.
  4. Użytkownik zobowiązuje się do nieumieszczania i niedostarczania do Serwisu treści o charakterze bezprawnym, tj. w szczególności niedostarczania i nieprzekazywania treści zabronionych przez przepisy prawa, np. treści propagujących przemoc, zniesławiających lub naruszających dobra osobiste i inne prawa osób trzecich, w tym np. wypełnianie formularza kontaktowego w imieniu osoby trzeciej bez jej zgody bądź wysyłania wiadomości o treściach wulgarnych, wysyłania treści stanowiących utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co do których Użytkownikowi nie przysługują autorskie prawa majątkowe.
  5. Użytkownik zobowiązuje się nie naruszać prawa, w szczególności autorskich praw osobistych i majątkowych osób trzecich oraz dóbr osobistych Usługodawcy, Reklamodawcy lub innych podmiotów.
6. Własność intelektualna i zgłaszanie naruszeń
  1. Materiały prezentowane w Serwisie stanowią własność Usługodawcy, podmiotu trzeciego lub danego Użytkownika. Materiały te mogą stanowić utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Korzystanie z tych materiałów poza przypadkami przewidzianymi w przytoczonej ustawie wymaga każdorazowej zgody ich autora.
  2. Użytkownicy oraz inne osoby mogą zgłaszać naruszenia praw autorskich, dóbr osobistych i inne, które zostały przez te osoby zauważone w Serwisie.
  3. Zgłoszenia można dokonać przesyłając wiadomość mailową opisującą okoliczności potwierdzające naruszenie na adres e-mail: … .
  4. Usługodawca przeprowadzi postępowanie wyjaśniające oraz poinformuje osobę zgłaszającą naruszenie o poczynionych ustaleniach.
7. Odpowiedzialność i postępowanie reklamacyjne
  1. Usługodawca odpowiada względem Użytkowników na zasadach ogólnych.
  2. Reklamację dotyczącą świadczonych Usług należy złożyć na piśmie lub drogą elektroniczną na adres e-mail Usługodawcy: … .
  3. Reklamacja powinna zawierać co najmniej zwięzły opis jej przedmiotu, okoliczności (w tym datę) jej wystąpienia, dane identyfikujące składającego reklamację (w tym jego dane teleadresowe), oraz żądanie w związku z zaistniałą reklamacją.
  4. Usługodawca ustosunkuje się do żądania reklamacyjnego niezwłocznie, w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Jeżeli Usługodawca nie ustosunkuje się do żądania reklamacyjnego złożonego przez konsumenta w terminie 14 dni, uważa się, że Usługodawca uznał żądanie konsumenta za uzasadnione.
8. Odstąpienie od umowy i pozasądowe metody rozstrzygania sporów konsumenckich
  1. W przypadku umów zawieranych poza lokalem Usługodawcy lub przy pomocy porozumiewania się na odległość konsument lub osoba, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta może odstąpić od umowy bez podania przyczyny, w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy.
  2. Jeżeli na wyraźne żądanie konsumenta lub osoby, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta realizacja umowy ma się rozpocząć przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, osoba taka jest zobowiązana do złożenia wyraźnego oświadczenia. W przypadku wykonania prawa odstąpienia po zgłoszeniu wskazanego żądania, osoba taka ma obowiązek zapłaty za świadczenie spełnione przez Usługodawcę do chwili odstąpienia od umowy.
  3. Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi lub osobie, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta w odniesieniu do umów o świadczenie usług, jeżeli Usługodawca wykonał w pełni usługę za jej wyraźną zgodą, i która została poinformowana przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy.
  4. Konsument lub osoba, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta może odstąpić od umowy:
    1. przesyłając pocztą oświadczenie o odstąpieniu od Umowy na adres: Robert Ulicz, ul. Obozowa 66a/1, 30-383 Kraków lub,
    2. osobiście w miejscu prowadzenia działalności przez Usługodawcę, tj. pod adresem wskazanym w lit. a powyżej lub,
    3. przesyłając do Usługodawcy drogą elektroniczną oświadczenie o odstąpieniu od umowy na adres e-mail: … .
  5. Konsument lub osoba, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta, korzystając z uprawnienia do odstąpienia od umowy może sporządzić oświadczenie o odstąpieniu od umowy według wzoru stanowiącego Załącznik do niniejszego Regulaminu. Stosowanie załączonego wzoru nie jest obowiązkowe.
  6. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
  7. Jeżeli konsument lub osoba, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy drogą elektroniczną, Usługodawca wyśle mu niezwłocznie potwierdzenie otrzymania informacji o odstąpieniu od umowy na trwałym nośniku (w zwrotnej wiadomości e-mail).
  8. W przypadku złożenia przez konsumenta lub osobę, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od umowy uważa się ją za niezawartą.
  9. Usługodawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta lub osoby, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić mu wszystkie dokonane przez niego płatności z zastrzeżeniem ust. 2 powyżej.
  10. Usługodawca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument lub osoba, o której mowa w art. 38a Ustawy o prawach konsumenta, chyba że wyraźnie zgodziła się ona na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.
  11. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości skorzystania przez konsumenta z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń oraz zasady dostępu do tych procedur dostępne są w siedzibach oraz na stronach internetowych powiatowych (miejskich) rzeczników praw konsumentów, organizacji społecznych, do których zadań statutowych należy ochrona konsumentów, Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej oraz pod adresami internetowymi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  12. Pod adresem https://ec.europa.eu/consumers/odr konsument ma dostęp do rozstrzygania sporów konsumenckich drogą elektroniczną za pomocą unijnej platformy internetowej (platforma ODR). Platforma ODR stanowi wielojęzyczną, interaktywną stronę internetową dla obsługi konsumentów i przedsiębiorców dążących do pozasądowego rozstrzygnięcia sporów w wynikających z zawarcia na odległość umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.
  13. Spory pomiędzy Usługodawcą a konsumentem dotyczące świadczenia Usług przez Usługodawcę mogą zostać zakończone polubownie, np. w drodze postępowania:
    1. w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich, które jest wszczynane na wniosek wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności gospodarczej przez Usługodawcę, zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1063 z późn. zm.) na zasadach określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie regulaminu organizacji i działania Inspekcji Handlowej w zakresie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich (Dz.U. z 2017 r., poz. 1014);
    2. przed stałymi sądami polubownymi przy wojewódzkich inspektorach Inspekcji Handlowej (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1063, z późn. zm.), na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 lipca 2017 r. w sprawie określenia regulaminu organizacji i działania stałych sądów polubownych przy wojewódzkich inspektorach Inspekcji Handlowej (Dz.U. z 2017 r., poz. 1356);

sprawa może być rozpatrywana przez sąd polubowny tylko w przypadku, gdy obie strony sporu wyrażą na to zgodę.

9. Postanowienia końcowe
  1. Treści prezentowane w Serwisie, a w szczególności ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje, nie są ofertą w rozumieniu przepisów art. 66 i 661 Kodeksu cywilnego, lecz winny być traktowane jako zaproszenie do składania ofert.
  2. Umowa może być zawarta w języku polskim.
  3. Usługodawca ponosi odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy na zasadach ogólnych.
  4. Prawem właściwym dla rozstrzygania wszelkich sporów powstałych na gruncie niniejszego Regulaminu jest prawo polskie.
  5. Usługodawca informuje, że nie przystąpił dotychczas do kodeków dobrych praktyk.
  6. Usługodawca ma prawo zmiany z ważnych powodów niniejszego Regulaminu w zakresie dopuszczalnym przez obowiązujące prawo, w szczególności w razie zmian przepisów prawa lub wykorzystywanych przez Serwis technologii. Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu będą ogłaszane w Serwisie.
  7. Załącznikami do Regulaminu są:
    1. pouczenie o prawie odstąpienia od umowy;
    2. wzór formularz odstąpienia od umowy.
  8. Regulamin wchodzi w życie z dniem …

 

 

Załączniki do Regulaminu:

Pouczenie o prawie do odstąpienia

  1. Konsument lub osoba, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta jest uprawniony do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Termin do odstąpienia od umowy wygasa po upływie 14 dni od dnia jej zawarcia.
  2. W celu skorzystania z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować Usługodawcę o decyzji o odstąpieniu od umowy w drodze jednoznacznego oświadczenia. Usługodawca zapewnia możliwość porozumiewania się w tym zakresie w następujący sposób:
    1. przesyłając pocztą oświadczenie o odstąpieniu od Umowy na adres: Robert Ulicz, ul. Obozowa 66a/1, 30-383 Kraków lub,
    2. osobiście w miejscu prowadzenia działalności przez Usługodawcę, tj. pod adresem wskazanym w lit. a powyżej lub,
    3. przesyłając do Usługodawcy drogą elektroniczną oświadczenie o odstąpieniu od umowy na adres e-mail: … .
  3. Istnieje możliwość skorzystania ze wzoru formularza odstąpienia od umowy, jednak nie jest to obowiązkowe. Aby zachować termin na złożenie oświadczenia o odstąpieniu, wystarczy wysłanie informacji dotyczącej wykonania tego prawa przez Konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy.

Skutki odstąpienia od umowy

  1. Konsument lub osoba, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni od dostarczenia umowy odstąpić bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z zastrzeżeniem poniższych okoliczności.
  2. Jeżeli konsument lub osoba, o której mowa w art. 38a ustawy o prawach konsumenta zażąda rozpoczęcia świadczenia usługi tłumaczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, będzie on zobowiązany do zapłaty kwoty proporcjonalnej do zakresu świadczeń spełnionych do chwili, w której poinformował Usługodawcę o skorzystaniu z prawa odstąpienia od umowy.

Brak prawa odstąpienia od umowy

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi lub osobie, o której mowa w art. 38a Ustawy o prawach konsumenta w odniesieniu do umów o świadczenie usług, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy.

Wzór formularza odstąpienia od umowy