Zdarzenie miało miejsce ok. godziny 21.00  10 maja w Kamionce Małej. Gdy patrol przyjechał na miejsce poseł okazał legitymację i zasłonił się immunitetem. Funkcjonariusze zastali go siedzącego na środku jezdni. Nie mógł wstać o własnych siłach. Policjanci zadzwonili do brata polityka i poprosili, aby po niego przyjechał. Wówczas poseł zaczął się szarpać z policjantami i ich znieważać słowami: „k…. będziecie rozliczeni”, „siad”, ,,robicie ze mnie pajaca…”, ,,narażacie się na śmieszność”, itp. Jednemu z policjantów zniszczył mundur, zerwał kamerę i pagon. Próbował się wyrywać i uciekać z radiowozu.

Rzeczniczka prokuratury z Nowego Sącza powiedziała „Gazecie Wyborczej”, że śledczy prowadzą postępowanie ws. znieważenia funkcjonariusza publicznego. Sprawdzają, czy są podstawy do wszczęcia postępowania o przestępstwo z art. 226 Kodeksu karnego. Aby poseł został ukarany i stanął przed sądem, najpierw Sejm musiałby go pozbawić immunitetu na wniosek prokuratury. Poseł również sam może się zrzec ochrony.

W rozmowie redakcją DTS24 poseł Ryszard Wilk przyznał, że sytuacja z policją miała miejsce, ale nie chce obecnie komentować sprawy.

37-letni Ryszard Wilk to sejmowy debiutant. „Prezes okręgu Nowy Sącz partii Nowa Nadzieja/Konfederacja, przedsiębiorca, inżynier, ratownik WOPR, tata” — tak pisze o sobie na profilu na Facebooku.

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego startuje z dolnośląsko-opolskiej listy Konfederacji. Otrzymał szóste miejsce.

Na swojej oficjalnej stronie wydał za to krótkie oświadczenie:

,,Odnośnie doniesień medialnych na temat mojego incydentu z Policją. Potwierdzam, że taka sytuacja miała miejsce. Stres i emocje zawsze znajdą jakieś ujście, ale nigdy nie powinny w taki sposób. Spotkałem się już z policjantami i wyjaśniliśmy sobie sprawy, przyjęli moje przeprosiny, natomiast sprawa zrobiła się medialna. Przepraszam Was wszystkich za powstałą sytuację. Szczegółów zdarzenia nie będę komentować. Mam nadzieję, że sytuacja nie będzie tego wymagać, ale nie zamierzam korzystać z żadnych przywilejów poselskich w tej sprawie” – oświadczył polityk.

Przypominamy, że każda gmina ma obowiązek powołać gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych, do której można zgłaszać osoby z problemem uzależnień. Zgłaszać osoby uzależnione może rodzina oraz osoby tworzące wspólne gospodarstwo domowe. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Sączu, Rynek 3, tel. 18 4486785, 18 4156573, można również szukać pomocy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Sączu, ul. Grunwaldzka 59A,  tel: 18-444-36-23, 18- 444-36-24.

(-) redakcja