Eric J. Hörst, „Trening Wspinaczkowy” Wydawnictwo RM 2023, wydanie V
Początek XXI wieku w Polsce przyniósł dwa znamienne wydarzenia, jeśli chodzi o systematykę w podejściu do treningu wspinaczkowego. Oto bowiem, dzięki staraniom Wydawnictwa RM ukazały się przekłady fundamentalnych prac z tego zakresu. Najpierw w 2000 roku pojawiło się pierwsze polskie wydanie książki Goddarda i Neumanna pt. „Wspinaczka – trening i praktyka”, a w roku 2011, Wydawnictwo RM pochwaliło się pierwszym polskim wydaniem publikacji autorstwa Erica J. Hörsta pt. „Trening Wspinaczkowy” (angielski tytuł: Training for Climbing, The definitive guide to improving your performance).
Trudno rozstrzygać, która pozycja lepiej porządkuje złożone zagadnienia dotyczące treningu wspinaczkowego. Odnotujmy jednak, że praca Hörsta doczekała się właśnie już piątego polskiego wydania. Dla posiadaczy, któregokolwiek z wcześniejszych wydań mam uspokajający komunikat. Zawartość merytoryczna „Treningu Wspinaczkowego” z 2011 roku i tego z roku 2023 jest dokładnie taka sama.
Świetna robota translatorska Tomasza Klisia i Krzysztofa Sasa-Nowosielskiego pozwala nam kompetentnie obcować z fachową wiedzą na temat wspinania, bez ryzyka nadziania się na językowe babole. Hörst podkreśla, że książka jest dla niego swoistym opus magnum treningu wspinaczkowego. Stanowi syntezę ponad trzydziestu lat studiów, wyobrażeń i eksperymentów na temat sposobów podnoszenia sprawności wspinaczkowej. Zbiera doświadczenia z opublikowanych przez niego kilkunastu artykułów i dwóch książek: Flash Training oraz How to Climb 5.12 (polski tytuł: Jak poprowadzić VI.4, Wydawnictwo RM, I wydanie 2006).
Książka podzielona jest na 11 rozdziałów, z których pierwsze cztery zawierają szereg informacji potrzebnych do zdobycia możliwie szybko niezbędnych umiejętności mentalnych i technicznych wpływających na wspinaczkowy rozwój.
Kolejne cztery rozdziały to wnikliwe spojrzenie na trening siłowy. Autor podkreśla, że bazował na najnowszych ustaleniach z dziedziny nauki o sporcie, metodach i strategiach treningowych. W opinii autora pełniejsza wiedza na temat fizjologii wspinania czyni nas lepiej przygotowanymi do treningu wspinaczkowego. I nie ma najmniejszych wątpliwości, że wszystkie aspekty systematyki i periodyzacji treningu sa tutaj opisane.
Dwa ostatnie rozdziały odnoszą się z kolei do zagadnień związanych z dietą, regeneracją oraz właściwym leczeniem i zapobieganiu kontuzjom we wspinaniu.
„Trening Wspinaczkowy” Hörsta, to pozycja obowiązkowa w bibliotece każdego pasjonata wspinaczki. Książka kosztuje nie wiele więcej niż jedno wejście na ściankę wspinaczkową, a tak naprawdę jej lektura jest w stanie nadać sens takim odwiedzinom na kolejne lata. Trudno wyobrazić sobie lepiej wydane na wspinanie pieniądze.